Anjel Sürmeli – Holistik beslenme ve yeme bozukluğu koçu

Diyetisyen camiasının geleneksel alışkanlıklarla önce karşı çıktığı fakat teknolojinin ilerleyişinin önünde duramayıp uyum sağladığı bir beslenme planı hazırlama yöntemidir. Böylelikle evinden çıkamayan Ayşe Teyzemiz de zayıflayabiliyor, Fransa’daki bir gurbetçi de kendi ana dilini bilen bir diyetisyenden diyetini alabiliyor. Tabi ki en güzeli yüz yüze görüşmek yine ama imkanı, vakti olmayanlar içinde güzel bir fırsat. Online Diyet: Kısaca “İnternet üzerinden Diyetisyen hizmeti almaktır.” Yüz yüze diyetisyen görüşmesinden farkı; görüşmelerin telefonda sesli veya görüntülü, mail ortamında veya mesajlaşma uygulamaları üzerinden gerçekleşmesidir.

Yurt dışında pek çok ülke de yaygın olarak kullanılan Online Diyet  sistemi son 10 yılda ülkemizde de sık kullanılır hale geldi. Yoğun iş temposu, çocuk, trafik, okul ya da zamanı kısıtlayan pek çok etkenden dolayı diyetisyene gitmeye vakti olmayan kişilerin ya da birlikte çalışmak istediği diyetisyen ile farklı şehir veya ülkede yaşayanların neredeyse imdadına yetişti.

1 – Destek aldığınız kişinin alanında uzman olduğundan, sizi tam anlamıyla dinlediğinden, anladığından ve sağlıklı olarak yönlendirdiğinden emin olun.

2-  Hizmet aldığınız sistemin içeriğini iyi inceleyin.

3-  Hayatınızı kime emanet ettiğinizden emin olmadan bu online işlerine girmeyin lütfen.

• İş ve seyahatlerinden dolayı diyetisyen randevularına gidemeyenler

• Diyet yaparken sürekli motivasyona ve kontrole ihtiyaç duyanlar

• Başkalarının yanında tartılmaktan hoşlanmadığı için kendi kendilerini kontrol ederek diyet yapmak isteyenler

• Yaşadıkları şehirlerde diyetisyene ulaşma imkanı olmayanlar

• Öğrenciler

• Zamandan tasarruf sağlar. Online Holistik Koçunuza hızlı bir şekilde ulaşırsınız.

• Motivasyon desteği sağlar. Holistik Koçunuz da size bir telefon kadar yakın olduğu için sizi takip ve motive eder.

• Yurt dışı ve yurt içinde yaşayan yüz yüze kontrollere gidemeyen insanlara kolaylık sağlar.

• Gün içinde tükettiğiniz besinleri fotoğraflayarak veya yazarak Holistik Koçunuza danışmanıza olanak sağlar.

• Özel bir davete mi gidiyorsunuz? Durumu bildirin, diyeti bozmayın.

• Destek aldığınız kişinin gerçekten alanında uzman olduğundan, sizi tam anlamıyla dinlediğinden, anladığından ve sağlıklı olarak yönlendirdiğinden emin olun.

• Hizmet aldığınız sistemin içeriğini iyi inceleyin.

• Yüz yüze yapılan takip sisteminde yaşadığınız artı ve eksilerlerle karşılaştırıp bunu mutlaka diyetisyeniniz ile paylaşyın.

• Görüşme sıklığı ve yöntemi konusunda birlikte karar verin.

• Hedefleriniz de ve yaşam tarzınızla ilgili gerçekçi olun.

Holistik beslenme, diyetleri bir bütün olarak gören bir yaşam tarzıdır. Fiziksel, duygusal ve ruhsal yönlerin hepsi aynı paketin içindedir. Holistik beslenme, sağlıklı, organik, taze ve mevsimindeki yiyeceklerin yenmesini tavsiye eder. Holistik (bütünsel) beslenme son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen modern bir beslenme şeklidir. Holistik beslenme, sağlıklı beslenme konusunda doğal bir yaklaşıma odaklanmaktadır. Kişiyi bir bütün olarak ele almaktadır. Yani, maksimum düzeyde sağlıklı bir yaşam için bireyin duygusal, ruhsal ve fiziksel sağlığını bir bütün olarak ele almaktadır. Bu beslenme tipi tamamen vücudumuzu dinlemekle ve ondan öğrendiklerimizle ilgili. Bir başka deyişle vücudunuza, ihtiyacı olan her şeyi sağlayarak, onun için faydalı olacak bir şekilde beslenmeyi öğrenmek kastediliyor. Vücudumuz bu beslenme şekline uyum sağlayıp, besinsel dengesizliklerden kaçınacağı için, atıştırmalık isteğinin ve kötü beslenme alışkanlıklarının önüne geçebiliriz. Tüm bunların yanı sıra Bahsettiğimiz her bir besin grubundaki yiyeceklerden tüketmek. Sebzelere, tahıllara, meyvelere ve hayvansal proteine öncelik vermek. Açlık çekmemek. Tükettiğimiz yiyecek miktarı vücudumuzla uyum içinde olmalıdır. Fiziksel egzersiz yapmak. Hem kilo vermemize hem de sağlıklı bir kiloda kalmamıza yardımcı olur.