Anjel Sürmeli – Holistik beslenme ve yeme bozukluğu koçu

Holistik Beslenme

Dönemsel kulaktan dolma listelerle diyet yapanların bir süre sonra eskiye hızla döndüğünü bilmekteyiz. Çünkü diyetler çoğunlukla bikini giymek, gelinlik giymek,için yapılmaktadır. Bu nedenle son yıllarda yaşam tarzı haline gelen beslenme sitemleri ön plana çıkmaktadır.
 
Anlamı ise; uyku, spor ve ruh sağlığının bir bütün olduğunu savunan holistik yani bütüncül beslenme biçimidir. Kuralları kısaca özetlersek…
 
Holistik beslenme, diyetleri bir bütün olarak gören bir yaşam tarzıdır. Fiziksel, duygusal ve ruhsal yönlerin hepsi aynı paketin içindedir. Holistik beslenme, sağlıklı, organik, taze ve mevsimindeki yiyeceklerin yenmesini tavsiye eder. Holistik (bütünsel) beslenme son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen modern bir beslenme şeklidir. Holistik beslenme, sağlıklı beslenme konusunda doğal bir yaklaşıma odaklanmaktadır. Kişiyi bir bütün olarak ele almaktadır. Yani, maksimum düzeyde sağlıklı bir yaşam için bireyin duygusal, ruhsal ve fiziksel sağlığını bir bütün olarak ele almaktadır. Bu beslenme tipi tamamen vücudumuzu dinlemekle ve ondan öğrendiklerimizle ilgili. Bir başka deyişle vücudunuza, ihtiyacı olan her şeyi sağlayarak, onun için faydalı olacak bir şekilde beslenmeyi öğrenmek kastediliyor. Vücudumuz bu beslenme şekline uyum sağlayıp, besinsel dengesizliklerden kaçınacağı için, atıştırmalık isteğinin ve kötü beslenme alışkanlıklarının önüne geçebiliriz. Tüm bunların yanı sıra Bahsettiğimiz her bir besin grubundaki yiyeceklerden tüketmek. Sebzelere, tahıllara, meyvelere ve hayvansal proteine öncelik vermek. Açlık çekmemek. Tükettiğimiz yiyecek miktarı vücudumuzla uyum içinde olmalıdır. Fiziksel egzersiz yapmak. Hem kilo vermemize hem de sağlıklı bir kiloda kalmamıza yardımcı olur.
Son Yazılar
Son Yorumlar
  Arşivler
  Kategoriler
  [vc_empty_space height="7px"] logo
  Categories
  Recent posts
  Blog Updates